Rok dłużej na powrót do zdrowia
UPRAWNIENIA | Jeśli okres zasiłkowy nie pozwolił ubezpieczonemu odzyskać zdolności do pracy, może on starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Powinien to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zachować ciągłość wypłat.
Czas pobierania zasiłku chorobowego jest limitowany. Okres zasiłkowy wynosi co do zasady 182 dni, a jedynie w przypadku absencji spowodowanej gruźlicą lub ciążą trwa on 270 dni. Zdarza się jednak, że nie wystarcza on do odzyskania zdolności do pracy. Ubezpieczony może się wówczas starać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Z wyprzedzeniem
Z uwagi na długotrwały proces uzyskania i wydania przez ZUS decyzji w tej sprawie przyjmuje się, że komplet dokumentacji powinien zostać złożony we właściwym, według miejsca zamieszkania, oddziale Zakładu co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego. Zwykle jest to więc ok. 120 dnia absencji, a w przypadku ciąży i gruźlicy – około 228 dnia. Warto dopełnić wszelkich formalności wcześniej, ponieważ na wypłatę zasiłku ZUS ma 30 dni od momentu stwierdzenia prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Wniosek i załączniki
Drukiem, na którym wnioskuje się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, jest formularz ZUS NP-7, do którego powinny zostać dołączone druki:
- ZUS N-9 – wypełniony przez lekarza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta